ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną

Ciekawe artykuły


Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


Jak Duch Gór rzepy liczył - Liczyrzepa

Jak Duch Gór rzepy liczył [3144]

Duch Gór znany jest pod wieloma imionami – Rzepiór, Karkonosz czy Liczyrzepa. Już od czasów średniowiecznych przedstawiany jako starzec z kijem, ubrany czasem jak myśliwy, robiący psikusy turystom. Wdzięczny temat dla kompozytorów, bajkopisarzy i naukowców. Według jednych dziwaczny stwór przypominający zwierzę lub diabła, według innych – samotny człowiek, twórca Błędnych Skał. Jedno z jego imion ma ciekawą historię, która podobno zdarzyła się wiele, wiele lat temu...

liczyrzepa

Duch Gór mieszkał w pięknym pałacu, lecz był bardzo samotny. Nie miał z kim dzielić swojego bogactwa i życia. Postanowił zadbać o towarzystwo, w tym celu porwał więc piękną pannę. Ta z początku wystraszona, po pewnym czasie polubiła nowe życie, lecz z czasem i jej doskwierała samotność. Tęskniła za przyjaciółkami, zabawą i beztroskim życiem. Karkonosz, widząc coraz większy smutek na jej twarzy, postanowił kilka rzep ze swojego pola zamienić w młode dziewczyny. Dzięki temu ukochana znów się śmiała i bawiła, a Duch Gór był szczęśliwy. Nadszedł jednak dzień, kiedy dziewczyna zapragnęła wrócić do domu. Aby odwrócić uwagę Ducha Gór, nakazała mu policzyć wszystkie rzepy rosnące na polu. Kiedy ten rozpoczął żmudną pracę – dziewczyna niepostrzeżenie uciekła z zamku. Odtąd starzec nazywany jest Liczyrzepą.

Liczyrzepa doczekał się swojego symbolicznego grobu na trasie od Świeradowa Zdroju do Szklarskiej Poręby, w Muzeum Śląskim w Goerlitz zaś możemy poznać jego historię.

Zobacz równieżJeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 29 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.030 sek.