Człowiek od zawsze starał się ułatwić sobie życie, korzystając z coraz to nowszych wynalazków techniki. Np. wiele lat temu w różnych regionach świata mieszkańcy wykorzystywali do pracy konstrukcje przypominające sanie. Służyły one do przewożenia ciężkich towarów, np. drewna z trudno dostępnych miejsc. Płozy wygięte w taki sposób, że przypominały rogi sprawiły, że sanie nazywano rogatymi.
Również w Karkonoszach doceniono zalety pojazdu i zaczęto go wykorzystywać na górzystych terenach. Wzbudzały duże zainteresowanie, więc gospodarze wpadli na pomysł, aby rogate sanie przynosiły także dochody. Na początku XIX wieku zorganizowano pierwsze zjazdy rekreacyjne dla turystów. Konstrukcja pojazdu zmieniała się, stawał się coraz wygodniejszy i mieścił nawet kilka osób naraz. Zaczęto więc regularnie organizować rekreacyjne zjazdy. Okazało się, że turyści pokochali ten rodzaj zabawy więc zaczęli przyjeżdżać w Karkonosze specjalnie w tym celu. Nawet kolej skomunikowano w taki sposób, aby turyści z odleglejszych miast mogli rano przyjechać w góry, a wieczorem wrócić do domu.W wyższe partie gór wywożono ich na saniach ciągniętych przez konie, natomiast w dół zjeżdżali już tylko z osobą kierującą pojazdem. Popularne stały się zjazdy do Jagniątkowa, Karpacza, Sobieszowa, Szklarskiej Poręby oraz na stronę czeską.
Tradycja zjazdów jest podtrzymywana do dziś. W Kowarach rokrocznie odbywa się Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi, podczas których zawodnicy przy odpowiednich warunkach atmosferycznych zjeżdżają z Przełęczy Okraj do Kowar. Towarzyszą temu festyny i doskonała zabawa.