Karkonosze kryją w sobie wiele fantastycznych miejsc, ale bywają także niebezpieczne. W trosce o własne bezpieczeństwo każdy turysta, przed wyruszeniem w góry, powinien zasięgnąć informacji o zagrożeniu lawinowym. Według danych każdej zimy schodzi tu ok. 50 lawin. Większość z nich nie wyrządza wielkich szkód, ale niektóre zabierają ze sobą ludzkie istnienia. Obszary lawinowe w Karkonoszach to Kotły Łomniczki, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Smogorni, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Wielki Szyszak, Kocioł Łabskiego Szczytu, Szrenicki oraz Biały Jar.
Największa i najtragiczniejsza w skutkach lawina po stronie polskich Karkonoszy zeszła w marcu 1968 roku w Białym Jarze. Zginęło wówczas 19 osób – uczestników wycieczki z Rosji, Niemiec i Polski. W pełnej poświęcenia akcji ratowniczej brało udział ponad 1000 ludzi i psy. Kilkoro turystów przeżyło tylko dlatego, że zostali odrzuceni przez podmuch lawiny. 19 ciał odkopano w ciągu kilkunastu dni.
Pod zwałami śniegu giną również sami ratownicy, którzy na co dzień ryzykują własne życie dla ratowania innych. W Kotle Łomniczki, przy czerwonym szlaku z Karpacza na Śnieżkę znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Utworzono go w 1985 roku dla upamiętnienia zmarłych osób – zasłużonych dla turystyki. Na specjalnych tablicach wyryto ich nazwiska, a co roku 1 listopada odwiedzają go przewodnicy, ratownicy i miłośnicy gór.