ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną

Ciekawe artykuły


Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


Lawiny w Karkonoszach - Tragiczne wypadki

Lawiny w Karkonoszach [3526]

 

Karkonosze kryją w sobie wiele fantastycznych miejsc, ale bywają także niebezpieczne. W trosce o własne bezpieczeństwo każdy turysta, przed wyruszeniem w góry, powinien zasięgnąć informacji o zagrożeniu lawinowym. Według danych każdej zimy schodzi tu ok. 50 lawin. Większość z nich nie wyrządza wielkich szkód, ale niektóre zabierają ze sobą ludzkie istnienia. Obszary lawinowe w Karkonoszach to Kotły Łomniczki, Małego Stawu, Wielkiego Stawu, Smogorni, Czarny Kocioł Jagniątkowski, Wielki Szyszak, Kocioł Łabskiego Szczytu, Szrenicki oraz Biały Jar.

Największa i najtragiczniejsza w skutkach lawina po stronie polskich Karkonoszy zeszła w marcu 1968 roku w Białym Jarze. Zginęło wówczas 19 osób – uczestników wycieczki z Rosji, Niemiec i Polski. W pełnej poświęcenia akcji ratowniczej brało udział ponad 1000 ludzi i psy. Kilkoro turystów przeżyło tylko dlatego, że zostali odrzuceni przez podmuch lawiny. 19 ciał odkopano w ciągu kilkunastu dni.

Pod zwałami śniegu giną również sami ratownicy, którzy na co dzień ryzykują własne życie dla ratowania innych. W Kotle Łomniczki, przy czerwonym szlaku z Karpacza na Śnieżkę znajduje się symboliczny Cmentarz Ofiar Gór. Utworzono go w 1985 roku dla upamiętnienia zmarłych osób – zasłużonych dla turystyki. Na specjalnych tablicach wyryto ich nazwiska, a co roku 1 listopada odwiedzają go przewodnicy, ratownicy i miłośnicy gór.

 

 lawiny gopr

 

 

 

 

 

Zobacz równieżJeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 36 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.032 sek.