ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Karpacz powrót na stronę główną

Ciekawe artykuły


Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


karpacz śnieżka - karpacz góra śniezka

karpacz śnieżka [2704]

Każdy, kto choć raz był w Karpaczu wie, że najbardziej wyróżniającym się szczytem całych Karkonoszy jest góra Śnieżka. Góruje ona nad Karpaczem i wystaje na około 200 metrów ponad Równinę pod Śnieżką oraz tworzy granicę z Czechami. Każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów, którzy z jej wierzchołka podziwiają krajobraz całych Karkonoszy oraz zwiedzają VII wieczną kapliczkę św. Wawrzyńca. W górnych partiach Snieżki panuje specyficzny klimat, dlatego też swoje Obserwatorium Meteorologiczne ma tu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Karpacz Śnieżka to góra o bardzo specyficznym klimacie w szczególności w jej wyższych partiach. Jest tam dość wietrznie i chłodno. Najmocniejsze porywy wiatru potrafią osiągać tu prędkość sięgającą 230 km/h, a średnie temperatury oscylują w okolicach 0 stopni Celsjusza. Między czerwcem a wrześniem, a więc w okresie letnim jest tam najcieplej, ale temperatura nie przekracza +8 stopni Celsjusza, co i tak uznać można za duży chłód.

  Na szczyt Śnieżki dostać się można szlakiem na piechotę co zajmuje około 2,5 godziny czasu, można też skorzystać z kolejki górskiej i dotrzeć tam znacznie szybciej i bez wysiłku. Na szczycie oprócz wspaniałej panoramy na całe Karkonosze podziwiać można także drewnianą kapliczkę św. Wawrzyńca, gdzie raz w roku 10 sierpnia odbywają się obchody patrona przewodników górskich. Powstała ona w 1681 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych całego karkonoskiego regionu.

  Na Śnieżce nie ma żadnych schronisk, a jedynym budynkiem oprócz małej kapliczki jest Obserwatorium Meteorologiczne z zapleczem technicznym oraz barem. Można się tam rozgrzać podczas mroźnej zimy, jednak nie ma możliwości noclegowych. Najbliższe schronisko "Dom Śląski" oferujące noclegi znajduje się natomiast u podnóża Śnieżki.

  Karpacz Śnieżka jest wzniesieniem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy przyjeżdżają także z zagranicy, by podziwiać przepiękny krajobraz, a warto wspomnieć, że przy dobrych warunkach widoczność ze szczytu sięga 200 kilometrów. Na Śnieżkę prowadzi kilka turystycznych szlaków między innymi czerwony szlak sudecki i szlaki z Karpacza - czerwony, żółty, a także łagodny czarny prowadzący Drogą Śląską.

Zobacz równieżJeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 14 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.036 sek.